10 najczęstszych błędów przy podejmowaniu decyzji (7) 35

Błąd nr  7: Bycie zbyt pewnym siebie

Większość z nas uważa się za ludzi sprawiedliwych i  myślących obiektywnie. Uważamy również, iż spływające do nas informacje potrafimy przetworzyć i dojść do rozsądnych wniosków na dany temat.  Jednakże nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak łatwo jest podjąć kiepską decyzje jeśli staniemy się zbyt pewni siebie i zbyt mocno uwierzymy we własną wiedzę w szczególności jest to niebezpieczne, jeśli w oczach innych uchodzimy za ekspertów.

Ludzie często budują swoją reputację jako ekspertów poprzez bycie ostrożnymi i metodycznymi w podejmowaniu decyzji.  Jednakże bardzo łatwo mogą oni stracić reputację w momencie, kiedy zbytnia pewność siebie powoduje, iż zaczynają bardziej polegać na intuicji w procesie podejmowania decyzji. To jest właśnie niebezpieczny moment, w którym w proces  może wedrzeć się niechlujstwo, błędy i pycha.

Jeśli zbytnio polegasz na swoich własnych opiniach możesz wpaść w pułapkę stronniczości. Dzieje się tak wtedy, kiedy filtrujesz informacje tak aby potwierdziły one Twoje istniejące już przekonania tym samym odrzucając dane, które mogłyby świadczyć przeciwko temu co już myślisz, że jest prawdziwe na dany temat. Taka sytuacja może w łatwy sposób doprowadzić do podejmowania błędnych decyzji, ponieważ w procesie nie bierzesz pod uwagę wszystkich istotnych informacji.

Podejmowanie decyzji intuicyjnie może czasami wydawać się właściwym sposobem postępowania, jednakże zawsze powinieneś przeanalizować czy Twoje “przeczucie” jest oparte na systematycznie zbieranych informacjach.  Aby ulepszyć swój proces podejmowania decyzji weź pod uwagę i rozważ źródła informacji, na których zazwyczaj opierasz swoje decyzje i aktywnie poszukuj nowych.

president-polls_man_sitting_clip_art_silhouette_5951_995985_answer_4_xlarge

 

Opracowanie własne na podstawie:
http://www.mindtools.com/pages/article/10-common-decision-making-mistakes.htm?utm_source=nl&utm_medium=email&utm_campaign=28Jul15#np

Comments are closed.

A Ty? Co sądzisz o tym wpisie...